-

Trzy-Krainy

Krótko o św. Zygmuncie

Dziś 2 maja obchodzimy wspomnienie św. Zygmunta. Jego śmierć męczeńska miała miejsce 1500 lat temu, czyli w 524 roku. O jego, jako świętego, związkach z Polską pisał ktoś rok temu na Szkole Nawigatorów. Także w wielu innych miejscach była poruszana historia Burgundów. Teraz zalinkuję tylko dwie rzeczy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_I_%C5%9Awi%C4%99ty

https://pl.wikipedia.org/wiki/Relikwiarz_%C5%9Bwi%C4%99tego_Zygmunta

W parafii św. Zygmunta w Warszawie odbyły się misje przygotowujące do uroczystości swojego Patrona-Męczennika:

https://www.swzygmunt.pl/artykuly/misje-parafialne-951



tagi: sw. zygmunt 

Trzy-Krainy
2 maja 2024 18:52
14     752    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

valser @Trzy-Krainy
2 maja 2024 21:13

Sw. Zygmunt jest fundatorem klasztoru w St-Maurice, ktory powstal z jego inicjatywy w 515 roku, zbudowany w miejscu meczenskiej smierci sw.Maurycego i jego legionu, we francuskojezycznym kantonie Vaud.

Razem z mnichami przywedrowala do St-Maurice tradcja spiewu, ktora zostala kanonizowana przez papieza Grzegorza Wielkiego, a mnisi z opactwa znani sa z tego, ze kultywuja tradycje choralu gregorianskiego codziennie, bez przerwa od 515 roku. St-Maurice to pierwszy i najdluzej dzialajacy klasztor w Europie. Nawet reformacja i rewolucja francuska nie przerwaly funkcjonowania klasztoru.

W skarbcu klasztoru znajduje sie relikwiarz rodziny sw. Zygmunta.

Relikwiarze zolnierzy Legionu Tebanskiego, towarzyszy sw. Maurycego - sw. Kandyda i Wiktora.

 

 

Krypta sw. Maurycego pod ruinami starego kosciola, w ktorej Maurycy byl pochowany.

Kawal historii chrzescijanstwa, historii Szwajcarii i Polski.

Relikwiarz Glowy sw. Zygmunta znajduje sie w skarbcu plockiej katedry i jest jednym z najcenniejszych i zaryzykuje - jednaj z najstarszych relikwii, ktore znajduja sie na terenie Polski.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Trzy-Krainy
2 maja 2024 21:44

Pioter o św. Zygmuncie pisał...:).

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 maja 2024 21:13
2 maja 2024 21:51

I zobacz....a nam wmawiają kity, że jego ojciec Gundobad (prawa ręka i siostrzeniec Rycymera)  był arianinem, że św. Zygmunt był katolikiem dlatego, że jego matka była katoliczką. Ale do jasnej ciasnej - jak arianin mógł spokojnie patrzeć na to, że jego jedyny spadkobierca przerobi Burgundię na katolicki bastion?

Ktoś powie, że Zygmunt III Waza miał ojca luteranina i matkę katoliczkę, ale do czasu elekcji nikt nawet nie przypuszczał, że on może zostać jakimś królem. W Szwecji był w dalszej kolejności do sukcesji, a i tak został krolem Szwecji dopiero w 1594, będąc już królem Polski.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 2 maja 2024 21:51
2 maja 2024 22:01

W tekstach stoi , ze Sw. Zygmunt tez byl arianinem, ale zostal katolikiem. Dlatego ufundowal klasztor. Za slowami musza isc czyny.

Dla mnie ta historia klasztoru w St-Maurice ma szczegolne znaczenie, z racji osobistych moich losow.

Krol Zygmunt byl dzieciobojca, zamordowal swojego syna, ale zrozumial istote grzechu, odpokutowal i zadoscuczynil. W kolejnej odslonie swojego zycia, kiedy przyszlo mu walczyc o tron ze swoimi krewnymi, to oni jego zabili razem z cala jego rodzina, a Zygmunt nie podniosl na nich reki. Zmarl w meczenstwie, dlatego zostal swietym.

Pomijajac watki polityczne, bo one oczywiscie sa, to trzeba sie zastanowic nad kontekstem kultu sw. Zygmunta i jego relikwii w Polsce.

Ten kontekst jest czytelny i ma zwiazek z meczenska smiercia biskupa Stanislawa na Skalce, gdzie polski krol go zgladzil. On jednak niczego nie zrozumial, nie przeprosil za grzechy, nie odpokutowal i nie odkupil win. W efekcie musial uciekac z Polski, stracil korone i zmarl na wygnaniu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 maja 2024 22:01
2 maja 2024 22:11

Czytałem, że św. Zygmunta zabili w zasadzce. W drodze do klasztoru, gdzie zamierzał odbyć jakąś dodatkową pokutę lub skryć się (tu są rozbieżne wersje), tuż przed klasztorem czekali na niego zabójcy. Czyli ktoś go zdradził.

To jest oficjalna wersja, że był arianinem i się nawrócił. Ale ja zadaje pytanie - czy katolik mógł zawrzeć legalny ślub z heretykiem? Otóz nie. Prawo koscielne zakazywało tego z jednym wyjątkiem - heretyk miał udzielic pisemnego oświadczenia, że nie bedzue stawiał przeszkód w wychowaniu potomstwa swego w katolickiej wierze. Albo więc św. Zygmunt od początku był katolikiem albo Gundobad też był katolikiem. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 maja 2024 22:01
2 maja 2024 22:14

Katoliccy władcy też czasem popełniają zbrodnie...Krzywousty, Śmiały  Kazimierz Wielki (kazał zabić księdza Boryczko). Nie móeiąc już 9 książętach z okresu rozbicia dzielnicowego.

zaloguj się by móc komentować


Trzy-Krainy @Trzy-Krainy
2 maja 2024 22:20

Bóg zapłać za tak bogaty komentarz. Aż sięgnąłem do informacji o św. Maurycym i Legii Tebańskiej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Legia_Teba%C5%84ska

Człowiek tutaj, na Szkole Nawigatorów, zapoznaje się z historią Polski i głębokim, od dawna, w szerokim świecie, powiązaniem z Kościołem.

A w innej części Europy, w Rydze, znajduje się Melngalvju nams, czyli dom Czarnogłowych (od podobizny świętego Maurycego), gdzie podpisano nieszczęsny traktat ryski:

https://lv.wikipedia.org/wiki/Melngalvju_nams

Budynek stoi frontem do ratusza (przez plac), gdzie w 1523 roku zaczęła się reformacja w tej części Europy, czyli wyznaczenie w ratuszu dwóch gości na pastorów. Na Wielkanoc 1524 roku (500 lat temu) protestanci zaczęli niszczyć kościoły, przejmować je, a katolików, zwłaszcza księży i zakonników, wyrzucili z miasta. Chyba tylko jedna ponad stuletnia siostra klauzurowa doczekała przybycia króla Stefana Batorego i otwarcia na nowo kościoła katolickiego w Rydze.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Trzy-Krainy 2 maja 2024 22:20
2 maja 2024 22:22

Ta Ryga to nie przypadek...niestety. Szyderstwo.

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @valser 2 maja 2024 22:01
2 maja 2024 22:32

Z tymi nazwami "katolik", "arianin" i inne, to one dzisiaj są dla nas jasne. A w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy też powstawały różne herezje, a także nie było ujednoliconego systemu pojęć do opisywania prawd wiary, to czasami się zdarzało, w ramach różnych gorących i burzliwych nieporozumień, że katolicy nazywali siebie arianami, arianie katolikami, itp.. A przedstawiciele czy zwolennicy poszczególnych sposobów opisywania prawd wiary, siebie uważali za (w dzisiejszym rozumieniu słowa) najbardziej katolickich.

Byli zatem i katolicy, byli i arianie, ale nie zawsze nazwy szły ramię w ramię z treścią wiary.

zaloguj się by móc komentować


MarekBielany @Trzy-Krainy 2 maja 2024 22:20
2 maja 2024 22:46

Ryga.

Poraz pierwszy usłyszałem to słowo, jak uczyłem się pisać (ołówek, pióro (?) i długopis ... ) na papierze.

Był taki przyrząd płaski, który podłożony pod kartkę (bez linii i kratki), pomagał pisać równo.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @MarekBielany 2 maja 2024 22:46
2 maja 2024 23:25

Ryga - ale może jeszcze wcześniej miał Pan do czynienia z regipsem? Regips, czyli karton plus gips, wymyślono w Rydze, przed II wojną światową.

A na Bielanach położona jest parafia św. Zygmunta. Może to pana, panie Marku, parafia?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Trzy-Krainy 2 maja 2024 23:25
2 maja 2024 23:41

Nie wiedziałem, że kartongips (?) też stamtąd.

Wiele tam w Inflantach ... 

Chyba najlepsza politechnika ?

:)

Zbliżamy się do Nida Gips.

 

Parafia nie, ale dekanat.

Król Zygmunt poza Gniewem wiedział po co są kolumny.

Św. Marii Magdaleny, po Św. Michale i od urodzenia Św. Teresy od ...

Dekanaty, a właściwie parafie nie pokrywają się ze szkołami.

 

Niestety.

 

 

 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować