-

Trzy-Krainy

KOŚCIÓŁ I KAPLICE PROSZOWICKIE A.D. 1747.

Dnia 2 grudnia 1747 roku odbyła się wizytacja parafii w Proszowicach (koło Krakowa). Z dokumentu powizytacyjnego wybrałem fragmenty, które opisują materialny stan kościoła oraz kaplic i oratoriów w na terenie parafii. Jest to moje tłumaczenie z łaciny z pomocą tłumacza w Google, a także uwspółcześnienie języka staropolskiego.

 

KOŚCIÓŁ I KAPLICE PROSZOWICKIE A.D. 1747.

 

W tym mieście Proszowicach, Dziedzictwa Świętego Królewskiego Majestatu, jest kościół parafialny wizytowany w roku 1728 dnia Dnia 17 miesiąca stycznia, pod wezwaniem Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy i św. Jana Chrzciciela, murowany, w kształcie podobnym do statku, z kaplicami, zakrystią, dwoma portykami, ma ceglany dach, samo sklepienie w chórze większym i w mniejszym już się zawala, chór drewniany, w którym są małe organy. Konfesjonał drewniany, jedna ławka w dużym chórze drewniana, cała i wygodna. Stalla w małym i dużym chórze drewniana i zniszczona. Wieża drewniana, w której są trzy dzwony, z których największy jeszcze nie konsekrowany. Cmentarz w części murem, w części drewnianym płotem otoczony. Kostnica drewniana obok muru kościelnego. Bramy do kościoła dwie. Okna w tymże kościele wydłużone, niedawno nareperowane. Ambona drewniana od rogu Epistoły, znajdująca się w środku kościoła. Ten kościół zwą konsekrowanym, lecz w którym roku i przez kogo, nie jest stwierdzone. Dzień jednak Dedykacji obchodzony jest w siódmą niedzielę po święcie świętej Pięćdziesiątnicy. Z dawnych wizytacji stwierdza się, że beneficjum to wcielone jest do Uniwersytetu Krakowskiego, od samego wcielenia w roku 1550: czwarta feria w oktawie Bożego Ciała. Najświętszy Sakrament przechowywany godnie w Cyborium drewnianym, na zewnątrz i wewnątrz malowanym, dobrze zamknięty, w puszce srebrnej wewnątrz pozłacanej, Odnowiony dnia 25 miesiąca właśnie minionego, listopada. Lampy przed Nim tylko w czasie nabożeństwa się palą. Do chorych w oddzielnym naczyniu srebrnym wewnątrz pozłacanym jest noszony. Wystawiany jest w święto Najświętszego Różańca, w święto św. Barbary dziewicy i męczennicy, z mocą Odpustów od Świętej Stolicy Apostolskiej (...) z roku 1709. Relikwie znajdują się w Pacyfikale srebrnym pozłacanym, i mówią, że są relikwiami św. Agnieszki, lecz nie stwierdza się ich autentyczności. Chrzcielnica od rogu Epistoły marmurowa, w której miedziane naczynie pobielane i woda w tym roku poświęcona i ze świętymi olejami zmieszana. Naczynie (piscina) od rogu Epistoły głównego ołtarza dobrze zamknięta. Oleje święte w naczyniach srebrnych, w tym roku konsekrowane, w tym samym miejscu od rogu Epistoły w szafie dobrze zamkniętej są przechowywane. Do chorych w oddzielnym naczyniu srebrnym są noszone. W tym kościele jest szesnaście ołtarzy, z których siedem konsekrowanych, używających portatilia z relikwiami, które dokładniej w Inwentarzu będą opisane.

 

Zakrystia murowana z całą galerią (sufitem), w której są dwa okna z żelaznymi kratami, drewnianymi szafami o różnych kształtach do przechowywania w nich sprzętów kościelnych. Z zakrystii są drzwi żelazne do skarbca, okno jedno z żelazną siatką (kratą - craticula), w którym to skarbcu także są szafy (...) do przechowywania sreber kościelnych. Również jest murowany składzik (asservatorium) z zakrystii dla przechowywania pozostałych sprzętów kościelnych.

 

O wzniesieniu tego kościoła nie ma informacji wcześniejszej, jak tylko w Księdze Zapisanych Beneficjów (Liber Beneficiorum Retaxationem), następnie [księga] Wizytacji Kazimierzowskiej (Visitatio Casimirsciana) i inne Prawa, Urzędy, Dokumenty i Dekrety w jednym zwartym woluminie się znajdują.

 

Wsie do parafii należące: Pierwsze miasto Proszowice. Także wsie Opatkowice, Klimontów, Kowary, Szczytniki, Gniazdowice, Laganów (Łaganów), Jakubowice, Górka, Stągniewice i Makocice. Osób do spowiedzi wielkanocnej zliczonych jest 1763, którzy wszyscy tego roku byli rozgrzeszeni.

 

Kaplica albo kościół pod wezwaniem Najświętszej Trójcy i św. Rafała na Przedmieściu Proszowickim usytuowany, niekonsekrowany, drewniany, z zakrystią i portykiem, otoczony drewnianym płotem, mieszczący trzy ołtarze, większy o drewnie malowanym, w którym obraz łaskami słynący (Imago Gratiosa) Błogosławionej Dziewicy Maryi, wzniesiony kosztem Szanownego [ks.] Lutoborskiego. Drugi ołtarz św. Antoniego. Trzeci św. Rafała, one mają portatilia. Podłoga drewniana, dach z gontu. Wyżej wspomniany Szanowny Lutoborski ma zarząd nad tą kaplicą albo kościołem i pozwolenie celebrowania Ofiary Mszy świętej, co w czasie wizytacji uczynił. W posagu ma pół łanu pola, i dwa dodatki zwane Przymiarkami od wszystkich ciężarów wolne. Inwentarz wspomnianej kaplicy albo kościoła niżej jest opisany.

 

We wsi Gniazdowiec, dziedzictwa Jaśnie oświeconego (bardzo bogaty szlachcic) Packa (Pacek), jest prywatne oratorium, nie używane do rzeczy świeckich, i oddzielone, w którym Ofiara Mszy świętej w obecności tylko Małżeństwa Jaśnie Wielmożnych Paczków jest celebrowana, bez uszczerbku dla kościoła parafialnego proszowickiego, i to z uprzednim pozwoleniem na Konsystorzu Generalnym Krakowskim otrzymanym.

 

Także we wsi Kowary Dziedzictwa Jaśnie oświeconego (forma grzecznościowa wskazuje na bardzo bogatego szlachcica) Dobińskiego jest kaplica albo prywatne oratorium, przyzwoite, wyłączone z innego użytkowania, w którym rzadko Msze święte są celebrowane za wcześniejszym pozwoleniem od Konsystorza Generalnego Krakowskiego. Te pozwolenia albo indulty w naszej obecności udzielone (...).

 

Także we wsi Górka dziedzictwa Ojców Dominikanów Konwentu Krakowskiego jest kaplica drewniana nie konsekrowana, w której Ofiara Mszy św. nie jest odprawiana, gdyż ci sami Ojcowie Dominikanie nie mają pozwolenia (możliwości) na jej celebrowanie.

Jest jednak poza miastem Proszowice kościół szpitalny Świętego Ducha, i szpital, które to kościół i szpital, wraz z ich dochodami z fundacji i obowiązkami, opisano bardziej szczegółowo poniżej.

 

Jest także inny drewniany szpital, nie zaaprobowany, z dwoma piecami hypokaustycznymi, i pomieszczeniami w całości pokrytymi strzechą, nie ma żadnej fundacji.

 

Opis stanu kościoła proszowickiego

 

Wchodząc z miasta do kościoła jest przysionek od Rynku, w nim podsiębitka nie cała i dużo w tarcicach stragarzach sterana. Z przysionku tego, inaczej babińca, są drzwi do kościoła dwoiste na zawiasach i hakach żelaznych ośmiu z wrzeciądzem i skoblami dwoma, z kłódką i kluczem dobrymi do zamykania, także drąg drewniany z drugiej strony tych drzwi, do zasuwania. Pręt albo hak żelazny jeden z dwoma skoblami do zatrzymania drzwi. Te drzwi są z jednej strony do połowy drewniane, z drugiej strony żelazne całe.

Wchodząc z drugiej strony od południa do kościoła, jest kruchta, do niej są drzwi drewniane dwoiste na czterech zawiasach z wrzeciądzem i skoblami, z kłódką i kluczem dobrymi do zamykania. Wszedłszy do kruchty, są drzwi na kaplicę kowalską żelazne na zawiasach i hakach żelaznych z wrzeciądzem i skoblem, z kłódką i kluczem dobrymi. Z kruchty są drzwi do kościoła, z jednej strony drewniane, z drugiej strony żelazne całe, na zawiasach i hakach żelaznych siedmiu z wrzeciądzem i skoblami, z kłódką i kluczem dobrymi, z zamkiem i kluczem dobrym. Haki żelazne trzy, skobli sześć. Do zakrystii są drzwi z jednej strony drewniane, z drugiej żelazne na zawiasach i hakach trzech, z zamkiem i kluczem dobrym, także klamka jest na kształt zamku, ale bez klucza. Z zakrystii są drzwi do sklepiku drewniane na zawiasach i hakach z wrzeciądzem i skoblami. Z tej zakrystii są drugie drzwi do skarbca, całe żelazne, na zawiasach i hakach żelaznych, z zamkiem i kluczem dobrymi. Także jest klamka na kształt zamku, bez klucza. Idąc na chór, są drzwi żelazne, w kratę, na zawiasach i hakach żelaznych, z zamkiem popsutym bez klucza. Idąc po schodach kamiennych na chór w cyrkuł ciągnącymi się, są drzwi w kratę żelazną na chór z zamkiem i kluczem dobrymi.

Po kościele idąc albo po wiązaniu, są drzwi drewniane w facjacie na mniejszy chór, na zawiasach i hakach żelaznych, ze skoblami i kłódką do zamykania. W kościele formy w mniejszym chórze przez sejmik trochę potyrane. Drugie formy od wielkich drzwi kościelnych pod chórem są dużo potyrane.

Ławki wszędy napsute są. Konfesjonał jest jeden bez kratek. Chór wielki drewniany, malowany, na nim są małe organy ("na nim iest organum małe"). Posadzka w kościele jest kamienna, dużo zdezelowana. Mury kościelne od pierwszej facjaty od południa aż do drugiej facjaty mniejszego chóru. To samo od północy od facjaty pierwszej kawałkiem. To samo w mniejszym chórze koło wielkiego ołtarza, górą rysują się. Sklepienie od facjaty pierwszej pada, tylko je rusztowanie podpiera. Facjaty: pierwsza od zewnątrz nachyla się w miasto. Druga od mniejszego chóru rozstępuje się.

Dachówka popsuta była na całym kościele, teraz jest nowa w karpią łuszczkę, nad kaplicami świętej Barbary i świętego Rafała, i nad kościołem od północy kawałkiem ułożona. Wiązania pod sygnaturką inaczej pod kopułą znaczna jest reparacja, także i na kaplicach krokwy albo szufnice nowe są podwleczone. Łaty nowe są pod nową dachówką.

Dzwonnica jest na cmentarzu drewniana, drzwi do niej są drewniane na zawiasach i hakach żelaznych, z wrzeciądzem i skoblami dwoma, z kłódką i kluczykiem, schody, po których wchodzą dzwonić, są drewniane. Kostnica jest mała, przybudowana pod murem kościelnym między filarami. Cmentarz z dwóch stron, od wschodu i od północy, jest murem obwiedziony, ale już mury, ze starości zużyte ("antiquitate consumpti"), walą się. Z drugich zaś dwóch stron, od ogrodu i od południa, parkanem jest obwiedziony, który to parkan z tarcic jest świeżo reparowany. Brama inaczej wrota w murze są drewniane na kunach żelaznych, z wrzeciądzem i skoblami dwoma. Te wrota są z Rynku prosto na cmentarz. Furtka w parkanie jest na probostwo, w której są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, z klamką żelazną i rękowiścią inaczej antabką żelazną. Druga furtka z drzwiami na zawiasach i hakach żelaznych z klamką drewnianą. Ta furtka jest do domków Mansjonarzy. Tak samo są dwie furtki, jedna na południe, druga na północ ("ad aquilonem"), puste, bez drzwi.

 

Inwentarz położonej za miastem Proszowice kaplicy albo kościoła

pod wezwaniem Najświętszej Trójcy.

 

Wchodząc na cmentarz jest bramka drewniana, w niej są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych z zamkiem, parkanem z tarcic obwiedziony jest cmentarz, ale "malitia hominum" (z powodu złości ludzkiej) przęsła trzy od południa zabrane są. Wchodząc do przysianku kościelnego, są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych z zaporą drewnianą. W tym przysionku są drugie drzwi na południe na zawiasach i hakach żelaznych z zamkiem i kluczem. Do kościółka tego z przysionku, inaczej z babieńca, są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych z wrzeciądzem i skoblami.

W kościółku ołtarzów jest trzy. Wielki pod wezwaniem świętego Antoniego. "2dum Altare majus, in quo altari est Imago Gratiosa Beatae Virginis Mariae, haec duo altaria sumptu Adni Rindi Lutoborski sunt extructa. Tertium altare Sancti Raphaelis.

Ławki są drewniane po obydwu stronach, chórek drewniany z tarcic, niewielki. Z tego kościółka do zakrystii są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych z zamkiem i kluczem dobrymi, także i wrzeciądzem i skoblami dwoma, do zamykania. W zakrystii jest okno dobre w ołów oprawne, w nim na krzyż są dwie szyny żelazne, także i okiennica jest do zapierania. Mensa drewniana jest do ubierania się księdzu do Mszy świętej. Z zakrystii są drzwi na zachód na zawiasach i hakach żelaznych z zaporą drewnianą. Cały ten kościółek "gątami" niedawno "nadokryty".

 

Ecclesia Hospitalis Prossovicensis.

 

Ten kościół jest drewniany, pod wezwaniem Świętego Ducha oraz świętych Hieronima, Leonarda, Marty, Katarzyny i Barbary dziewic i męczennic, z bardzo zniszczonym portykiem. Drzwi do tego kościoła są jedne, na późne popołudnie, zamykane kluczem. Podłoga w tym kościele jest drewniana, od północy zniszczona. Wszystkim ścianom poważnie grozi zawalenie się, szczególnie za dużym ołtarzem ściana zawaliła się i w miejscu tym tylko "asseres affixi". Podłoga drewniana. Sześć okien zniszczonych. Chór drewniany, w którym "Organum vulgo Pozytew" zniszczony. Ambona drewniana znajdująca się z lewej strony, pomalowana. Dach i wieżyczka, podobnie jak cały kościół, wymagają poważnego remontu, a raczej odbudowy na nowo. Dzwony nad portykiem dwa, większy i mniejszy, okazuje się, że są poświęcone. "Haec Ecclesia est consecrata per Rmum olim Joannem Annicinum Episcopum Laodicensem" - którego roku, nie stwierdzono. Ufundowany i uposażony "ab Illustri olim Joanne de Oświęcim Sacrae Theologiae Doctore, Praeposito Prossovicensi, Collationis Illustris Praepositi Ecclesiae Parochialis Prossovicensis pro tempore existentis et Famatorum Proconsulis Consulum, totiusque Magistratus Oppidi Sacrae Regiae Majestatis Proszowice". Najświętszy Sakrament przechowywany jest w Cyborium drewnianym, dobrze zamkniętym i bezpiecznym, w puszce srebrnej w środku pozłacanej. W tym kościele ołtarze są trzy. Pierwszy wielki drewniany, mensę ma murowaną, z portatilium. W ołtarzu tym znajduje się namalowany obraz Świętego Ducha. "Secundum altare Collaterale a cornu Evangelii ligneum, mensae lignae, Portatile adhibetur. In quo est Imago Beatae Virginis Mariae. Tertium altare a cornu Epistolae Sanctae Catharinae Virginis et Martyris mensam muratam non consecratam habet. Sacrarium a parte sinistra ligneum sera fixa et pensili clauditur, fenestra una cum Craticula ferrea Servatorium pro utensilibus Ecclesiae ligneum et mensam ligneam in se continens".

***

Podobne:

https://trzy-krainy.szkolanawigatorow.pl/nici-caego-swiata-acza-sie-w-ornacie

https://trzy-krainy.szkolanawigatorow.pl/koscio-sw-wincentego-z-saragossy-pleszow-1747-rok

 

Żródło:

https://sdm.upjp2.edu.pl/obiekty-archiwalne/acta-visitationis-decanatus-proszoviensis-et-vitoviensis-vigore-instrumenti-delegationis-a-r-d-andrea-stanislao-kostka-in-zaluskie-zaluski-episcopo-cracoviensi-duce-severiae-emanati-in-persona-r-d-mathiae-josephi-a-lubna-lubinski-canonici-cathedralis-et-consistorii-generalis-cracoviensis-iudicis-surrogati-praepositi-ressoviensis-a-d-1747-factae

 

 

 

 



tagi: kościół w proszowicach 

Trzy-Krainy
11 grudnia 2023 11:35
13     567    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @Trzy-Krainy
11 grudnia 2023 12:23

Zdjęcie

Wychodzi na to, że to ten sam kościół. 

Wychodzi na to, że to ten. 

zaloguj się by móc komentować


Matka-Scypiona @Trzy-Krainy 11 grudnia 2023 12:53
11 grudnia 2023 14:00

Zastanawia mnie środek i ile zostało po tylu latach... 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Trzy-Krainy
11 grudnia 2023 14:08

Bog zapłać za opisy "KOŚCIÓŁ I KAPLICE PROSZOWICKIE A.D. 1747."

W dzisiejszym świecie istnieje niezliczona ilość przykładów,że kościoły te nawet najpiękniejsze architektonicznie,zmieniane są na lodowiska ,restauracje ,a nawet kluby nocne z piwem  striptizem.Nic tak nie doprowadza do furii kreatorów dzisiejszego świata jak Jezus Chrystus i głęboka wspólnota chrześcijan -głosząca wiarę i oparcie w Rodzine.Stąd też i częste pożary......z tej furii...

Chwała Bogu do Polski nie dociera jeszcze ta "moda"i możemy pomodlić się w świątyniach.Kraków i okolice to chyba najpiękniejsze Kościoły jakie powstały w Polsce...Moim ulubionym jest Kościół Mariacki, Kościół Najświętszej Marii Panny,a ołtarz Wita Stwosza nie ma sobie równych.

Proszowice to faktycznie nie daleko od Krakowa,latem wybiorę się tam na chwilkę zadumy...

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @Matka-Scypiona 11 grudnia 2023 14:00
11 grudnia 2023 14:14

Właśnie chcę wkleić notkę opisującą ołtarze kościoła w 1747 roku, ale pojawia się błąd 404. Może później się powiedzie...

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @BTWSelena 11 grudnia 2023 14:08
11 grudnia 2023 14:23

Proszę wtedy zrobić parę zdjęć i opisać w krótkiej choćby notce.

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @Trzy-Krainy 11 grudnia 2023 14:14
11 grudnia 2023 14:29

Może w komentarzu tę notkę wkleję:

 

OŁTARZE PROSZOWICKIE A.D. 1747

 

    Opis Ołtarzy i tego, co się na nich znajduje.


    Ołtarz Większy


    Na tym ołtarzu jest serce srebrne dwoiste jedno od Imci Pana Pieniążka, Starosty Oświęcimskiego, na Pasję dane. Takież serca srebrne pozłacane trzy. Korona z promieniami trzema "in Capite Crucifixi Domini" srebrna. Welon "ad Humanitatem"srebrny jeden. Laska srebrna jedna z literami "Agnus Dei". Pasja drewniana jedna. Lichtarzów cynowych sześć. Przez ś.p. Jejm. Panią Górską sprawione. Antepedium drewniane, snycerską robotą kunsztem malarskim pozłacane. Obicie koloru żółtogorącego, półjedwabne, brytów trzydzieści sprawione przez Jejm P. Górską. Obicia koloru różnego w płomień, brytów siedemnaście, "non est in usu". Zasłony karmazynowe dwie. Obicia nowego w pasy różnego koloru brytów osiemnaście. Lampa blaszana. Dzwonek przy ołtarzu. Sukno czerwone na gradusy. Poduszka karmazynowa na ołtarzu.


    Altare ad Cornu Epistolae


    Ten ołtarz jest wystawiony kosztem Szanownego Lutoborskiego, zaś go Cech Piekarski opala, obraz w nim jest "Assumptionis Beatissimae Virginis Mariae", przy tym jest lichtarzów para jedna i "Crucifix" jeden.


    Altare ad Cornu Evangelij


    Ten ołtarz Cech krawiecki opala, obraz w nim jest "Crucifixi Christi Domini" kosztem wyżej wymienionego "Dmodum Rndi Laurenty Lutoborski" wystawiony.


    Altare Literatorum simul et Ssmi Rosarij


    W ołtarzu tym Pisarzy i Najświętszego Różańca jest obraz Najświętszej Panny Różańcowej, na tym obrazie Najświętszej Maryi Panny jest sukienka srebrna, wzorzysta, biała, korona srebrna "złocista", ta należy "ad Praebendam sub antiquis organis ad altare Beatae Virginis Mariae. Korali dużych nici dwie, korali mniejszych nici pięć, z krzyżykiem srebrnym te są w raz spojone. Również koralików drobnych nitek pięć, krwawnikami prostymi dowleczone, podeszły. Firanki różowe obwiedzione kitajką niebieską, z kwiatami białymi. Obraz świętej Marii Magdaleny w ramach "syncerską robotą malarskim srebrem przykrytych. Lichtarzów mosiężnych para jedna od Wielkiego Ołtarza. Lichtarzów drewnianych "metallem" pokrytych par dwie. Antepedium drewniane srebrem malarskim wysrebrzane, w nim Tablica floryzowana ze św. Józefem. Pasja drewniana jedna. Lampa mosiężna jedna. Dzwonek jeden. "Pawilion kitaykowy miniący" jeden. Firanek niebieskich floryzowanych para jedna. Firanki kitajkowe niebieskie para jedna.


    Altare sancti Laurenty


    Ołtarz ten świeżo (na nowo?) zbudowany kosztem wspominanego Szanownego Laurentego Lutoborskiego, na nim są firanki kitajkowe białe. Lichtarzów para jedna, Krucyfiks jeden, Antepedium syncerską robotą srebrem suto wysrebrzane, w pośrodku szafa floryzowana, na niej święty Wawrzyniec.


    Altare Tituli Sanctorum Petri et Pauli Apostolorum et Beatissimae Mariae Virginis sub organis

 

Na obrazie Beatae Virginis Mariae jest sukienka wzorzysta srebrna, koron srebrnych pozłacanych dwie, jedna mniejsza, druga większa. Również koron ssrebrnych dwie, jedna większa, druga mniejsza. Sztuki dwie srebrne pozłacane z obu stron do koron, jak wyżej pozłacanych, Aniołów srebrnych para jedna trzymających lilie srebrne pozłacane w ręku. Korali na Panu Jezusie, z dętkami nici dwie, korali dużych nici dwie, z krzyżykiem srebrnym, korali "przywdziwanych" perłami nić jedna. Korali nici długich sześć, korali nici trzy wielkich ze srebrnym krzyżykiem. Decymka koralowa "przewdziwana" białymi paciorkami z metalikiem i obrączką srebrną pozłacaną. Paciorki duże srebrne pozłacane z krzyżykiem dużym srebrnym. Krzyż srebrny z kamykami czeskimi jeden z portrecikiem. Sztuczka srebrna, w której jest kamyczków czeskich "siedm". "Vota" srebrne czternaście i tablica srebrna pstra złocona z Najświętszą Maryją Panną w obłokach, tabliczka srebrna "pstrozłocista" sztychowana, na niej osób cztery i Najświętsza Maryja Panna w obłokach. Tabliczka srebrna, na której Jan Bogdaszowic z Małżonką swoją (cum Consorte sua). Tabliczka srebrna z Najświętszą Panną w obłokach, sprawiona przez Panią Gradecką, Mieszczkę Proszowską. Tablica floryzowana, na niej BVM z dwiema osobami. Tablica srebrna sprawiona przez Szanownego Wawrzyńca Lutoborskiego z osobą tegoż ks. Lutoborskiego. Tablica ze świętym Wawrzyńcem sprawiona przez tegoż samego Szanownego Lutoborskiego. Tabliczka, na niej Dziecię wyrażone. Tabliczka z Najświętszą Panną i dwiema osobami. Także tabliczka z Najświętszą Maryją Panną, tabliczka z oczami. Serce srebrne duże "z wybiciem Imię Marya". Dziecię srebrne sprawione przez P. Ocieszalskiego. Lichtarzów drewnianych czerwonych posrebrzanych sześć, krucyfix wiszący hebanowy, po krajach na nim srebro, z wizerunkiem Chrystusa Pana, srebrny, pozłacany ("argentea, deaurata"). Obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na blasze, w srebro oprawny. Relikwie w trumienkach dwóch. "Passya" słoniowa biała jedna, lustra z blachy białej dwie. Dzwonek przy ołtarzu jeden. Antepedium drewniane "syncerską robotą" srebrno-pozłacane, w środku Najświętsza Maryja Panna z osobą kapłana. Firanki wzorzyste białe sprawione przez śp. Tomasza i Agnieszkę Łakomskich, Małżonków. Firanki drugie białe sprawione przez Ichmi Państwo Szymona i Różę (Rozę) Rymińskich, Małżonków Dzierżawców na ten czas Proszowskich. Relikwiarz jeden oprawny w aksamit czerwony, nad tym ołtarzem jest orzeł kitajkowy wyszyty, nad orłem są obrazy trzy w ramach syncerską robotą. Pierwszy obraz św. Józefa, drugi świętego Stanisława, trzeci Pana Jezusa. Na ołtarzu kwiatów rżniętych pozłacanych para jedna. Lampa mosiężna jedna. Obicia para jedna zielonego. Druga para obicia czerwonego, wybijanego w kwiaty złote na płótnie. Chorągiew "Immaculatae Conceptionis Beatae Mariae Virginis" biała, sprawiona od pewnej Dobrodziejki ("a quadam Benefactice"). Od strony Ewangelii posąg Wniebowzięcia NMP, nad nim promienie "syncerską robotą złocone y srebrzone". Tabliczek srebrnych na nim dwie w serce robione. Obrazów cztery: św. Wawrzyniec, Jezus w kwiatach, Porcjunkuli i świętej Anny. Obraz św. Wawrzyńca do noszenia. Ten ołtarz zbudowany przez wspomnianego Szanownego Wawrzyńca Lutoborskiego.


    Altare sanctae Barbarae


    Ten ołtarz jest wzniesiony kosztem sławetnych ("famatorum Thomae et Agnetis Łakomskich Conjugum"). W tym ołtarzu jest św. Barbara, w ręku trzyma lilię srebrną pozłacaną, i koronka na głowie pozłacana, także kielich srebrny. Dętej nitek osiem koralików "przewdziwanych gagatkami" prostymi nitek trzy. Także koralików większych nitka jedna, z krzyżykiem srebrnym. "Relikwiarzów" dużych za szkłem dwa. Firanki białe pasiaste. "Passya" na ołtarzu. Lichtarzów posrebrzanych  cztery. Dzwonek do Mszy jeden. Lampa mosiężna jedna. Formy do siedzenia. Krata do tejże kaplicy z zamkiem i kluczem.


    Altare sanctae Mariae Egyptiacae


    Ołtarz ten na nowo (świeżo?) zbudowany przez pewnego kapłana ("a quodam Presbytero"). Ten ołtarz cech kuśnierski opala [ja: to znaczy może, że zaopatruje w świece?]. Na nim to jest: Serce srebrne, tabliczka srebrna z głową świętego Jana Chrzciciela, firanki niebieskie ze złotym galonem sprawione przez P. Franciszka i Agnieszką Jaraczowskich Małżonków, tabliczka srebrna z wizerunkiem świętej Marii Egipcjanki sprawiona przez Szanownego Lutoborskiego, "Passya" na ołtarzu jedna, lichtarzów mosiężnych cztery.


    Altare Beatae Mariae Virginis Dolorosae (Bolesnej)

Ten ołtarz sprawiony jest od uczciwych ("ab Honestis" - określenie grzecznościowe wobec rzemieślników) P. Wojciecha i Marianny Jamuzińskich Małżonków. W nim jest Mater Dolorosa w sercu mająca miecz srebrny, promienie około głowy srebrne, tabliczek dwie srebrnych: na jednej "Mater Dolorosa cum duabus Personis", na drugiej "B.V.M. cum Infante" (NMP z Dziecięciem), obrazków ołowianych za szkłem dwa, metalów trzy: jeden większy, drugi mniejszy, trzeci w kwadrat Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, relikwiarzyk jeden, "Passya" jedna, na niej relikwiarzyk, firanek tabinowych w wodę zielonych para jedna, lichtarzów kościelnych cztery, lampa mosiężna jedna, "a cornu Evangelij" obicia brytów trzy, zielonego brytów dwa, czerwonego bryt jeden.


    Altare sanctorum Petri et Pauli Apostolorum


    Ten ołtarz stolarską robotą malarskim kunsztem ozdobiony, słupki pozłacane, lichtarzów drewnianych para jedna.


    Altare Sanctae Crucis


    Ten ołtarz cech rzeźniczy opala. Syncerską robotą kunsztem malarskim ozdobiony. W tym ołtarzu jest Pan Jezus na krzyżu, pod krzyżem jest aksamit czarny sprawiony przez "s.p." Mariannę Jamuzinę. Do tegoż ołtarza jest imię Jezus w sercu srebrnym. Tabliczek srebrnych z wyrysowanymi krzyżykami sześć. Serce wielkie srebrne "cum nomine Marya" z łańcuszkiem. Tabliczka srebrna, na której jest wyrysowany święty Franciszek, z osóbką. Serce srebrne małe "cum nomine Jezu". Metalów miedzianych w serce dwa. Okrągłych wielkich trzy. Mniejszych sześć. Lichtarzów cynowych cztery. Firanek żółtych mieniących para jedna.


    Altare Sancti Stanislai Episcopi Cracoviensis


    Ołtarz ten na nowo (świeżo) zbudowany przez pewnego kapłana. Ten ołtarz cech szewski opala. Na nim było lichtarzów mosiężnych para jedna, ale te w dzwon weszły. Lichtarzów drewnianych jest para jedna. "Passya" na ołtarzu. Ręka świętego Stanisława popsuta. Firanki adamaszkowe czerwone para jedna, te są kościelne.


    Altare Beati Joannis Cantij


    Ten ołtarz robotą syncerską czarny słupy pozłacane, częściowo "reparowany", na nim serce srebrne jedno, tabliczek srebrnych dwie, lichtarzów drewnianych para jedna.


    Altare Sanctae Annae


    "Ad Praebendarium" ołtarz ten świętej Anny należy. Na tym ołtarzu jest sukienka srebrna pozłacana, koron srebrnych para jedna, korona na świętej Elżbiecie jedna. "Vota": Tablica srebrna "od Jeymci Pani Łempicki" dana jedna. Tablica srebrna z dwoma sercami i wotami na dole od Imci P. Morskiego. Tablica srebrna z wizerunkiem świętej Anny i dwoma Osobami od Pracowitej (tytuł wskazuje na stan chłopski prawdopodobnie, po łac. laborosa) Jadwigi Młynarki Opatkowskiej (tzn. z Opatkowic). Serc srebrnych trzy. Korali nici trzy. Na jednej nici korali sto siedemdziesiąt trzy. Na trzeciej sto pięćdziesiąt sześć. Także korali nić długa jedna, na końcach pacioreczki. Także koralików małych nici dwie "przewłoczone gagatkami" czarnymi graniastymi. Dętek pięć srebrnych małych. Paciorków między nimi białych siedem. Krzyżyk u nich ołowiany. Firanki złotogłowowe ze srebrnycm galonem, para jedna. Relikwie w trumienkach dwóch na gzymsach ołtarza. Pan Jezus za szkłem, z wosku leżący w grobie. Dzbanuszki drewniane posrebrzane z "kwiatami sześcią", mitra aksamitna jedna. Pasyjka na ołtarzu perłową masą nasadzana. Lichtarzów drewnianych metalem powleczonych sześć. Dzwonek do Mszy świętej przy ołtarzu. Adamaszek żółty z "frandzlą" włóczkową pstrą na gzymsach, zasłony na Post Wielki. Obicia włóczkowego brytów długich dwanaście, krótszych brytów nad szafą cztery. Kap sukiennych zielonych pięć. Kap płóciennych zielonych pięć cieńszych, grubszych kap płóciennych zielonych sześć. Te kapy szesnaście sprawione przez Szanownego ks. Wawrzyńca Lutoborskiego. Także kap białych pięć. Skrzynia do schowania kap z zamkiem i kluczem. Obraz świętej Anny malarskim złotem wyzłacany w szafie stoi. Drugi obraz przenośny św. Anny z obu stron malarskim srebrem pokryty. Pasja wielka albo krucyfiks do bractwa należący, przy nim kitajka zielona wokoło. "Pawłoka" czarna sukienna na mary. Obrazów na "trunnę" Bracką cztery przez Szanownego ks. Lutoborskiego sprawionych. Kilim perski długi pstry. Giermaków zielonych dwa.


    Altare Beati Raphaelis


    Ten ołtach po "wschodach" na górę w kaplicy za kratą żelazną, do której zamek z kluczem i kłódka. Lichtarzów mosiężnych dwa. Serc srebrnych na ołtarzu albo na obrazie dwa. Korona srebrna w promienie pozłacana. Kielich z pateną cechowy jeden. Ornat rekwialny jeden. "Pawłoka" na mary. Antepedia troje. "Ten ołtarz do tkaczów należy opalać".


    Altare Sanctae Crucis


    Ołtarz ten także w kaplicy po schodach wysoko, w tym ołtarzu teraz jest Imago Beatae Mariae Virginis Częstochowiensis in loco Sanctae Crucis, na tym ołtarzu jest lichtarzów mosiężnych para jedna.

 

***

Źródło:

https://sdm.upjp2.edu.pl/obiekty-archiwalne/acta-visitationis-decanatus-proszoviensis-et-vitoviensis-vigore-instrumenti-delegationis-a-r-d-andrea-stanislao-kostka-in-zaluskie-zaluski-episcopo-cracoviensi-duce-severiae-emanati-in-persona-r-d-mathiae-josephi-a-lubna-lubinski-canonici-cathedralis-et-consistorii-generalis-cracoviensis-iudicis-surrogati-praepositi-ressoviensis-a-d-1747-factae

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @Trzy-Krainy 11 grudnia 2023 14:29
11 grudnia 2023 14:29

Bogu niech będą dzięki!

zaloguj się by móc komentować


MarekBielany @Trzy-Krainy 11 grudnia 2023 14:29
11 grudnia 2023 19:53

Teraz to można dać nawet drugiego plusa.

:)

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @Trzy-Krainy
11 grudnia 2023 20:10

Bóg zapłać. Polak potrafi.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Trzy-Krainy 11 grudnia 2023 20:10
11 grudnia 2023 23:45

W Człowieku z Żelaza jest taki kadr: POLAK ...TRAFI.

 

P.S.

Wiem, że zalegam ze zburzonym i odbudowanym gmachem kościoła.

Pamiętam !

 

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @MarekBielany 11 grudnia 2023 23:45
12 grudnia 2023 09:00

A ja już zapomniałem. Który to kościół i gdzie?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować