Myśli z kazań brwinowskich. Wielki Wtorek.
26 III - Wielki Wtorek - Iz 49,1-6; J 13,21-33.36-38
Kolekta: Wszechmogący, wieczny Boże, daj nam tak sprawować misteria Męki Pańskiej, abyśmy mogli otrzymać Twoje przebaczenie.
Powyższa modlitwa kieruje naszą uwagę na liturgiczne i sakramentalne uczestniczenie w Trzech Świętych Dniach. To w nich znajduje się źródło Kościoła i sakramentów świętych, a więc źródło, dzięki któremu otrzymujemy Boże miłosierdzie i wchodzimy do Kościoła, bądź odnawiamy naszą jedność z Kościołem. Jest to zatem źródło naszego nowego życia, życia w łasce uświęcającej, co uprawnia nas do wejścia do królestwa niebieskiego. Właściwe sprawowanie misteriów Męki Pańskiej ma więc podstawowe znaczenie dla uzyskania przebaczenia grzechów i zbawienia wiecznego.
Pierwsze czytanie podkreśla powszechność działania Sługi Pańskiego, Mesjasza: A teraz przemówił Pan //: <To zbyt mało, iż jesteś Mi Sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela! Ustanowię Cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi> (Iz).
W Ewangelii widzimy Pana Jezusa, który przygotowuje się na śmierć, na złożenie się w ofierze Bogu Ojcu za zbawienie ludzi. Tutaj już nie można polegać tylko na siłach ludzkich. Jest to jakby echo pierwszego czytania, gdzie Sługa Pański mówi, że zużył swoje siły. Ale dalej mówi: <Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego>. Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą (Iz).
Pan Jezus przypomina uczniom, że jest On całkowicie zjednoczony z Ojcem i że szykuje się do wejścia do chwały Bożej. Syn Boży zawsze jest w chwale Bożej, ale tutaj mówi o swoim człowieczeństwie, które zostanie wprowadzone do nieba: <Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy> (J).
Pan Jezus przypomina również apostołom, że człowiek nie może przyjść do Boga bez pomocy łaski Bożej, nie może wytrwać przy Bogu bez Jego specjalnej łaski: Powiedział Mu Piotr: <Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie>. Odpowiedział Jezus: <Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz> (J).
Źródło powyższej łaski znajduje się w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
tagi: myśli z kazań brwinowskich wielki wtorek święte triduum paschalne konieczność łaski bożej
![]() |
Trzy-Krainy |
15 kwietnia 2025 09:45 |
Komentarze:
![]() |
BTWSelena @Trzy-Krainy |
15 kwietnia 2025 22:20 |
"Konieczność łaski Bożej"- Bóg zapłać...Ojcze....wierzę,że Bóg okaże mi miłosierdzie,jak przyjdzie mój czas.
![]() |
Trzy-Krainy @BTWSelena 15 kwietnia 2025 22:20 |
15 kwietnia 2025 22:59 |
Bóg okazuje miłosierdzie, gdy człowiekowi gładzi grzech pierworodny i odpuszcza grzechy w spowiedzi świętej. Człowiek odpowiada na Boże miłosierdzie, gdy Mu bezgranicznie ufa, trwa w łasce uświęcającej, a wobec bliźnich jest miłosierny. A w nagrodę w wieczności... chwała niebieska.