-

Trzy-Krainy

Myśli z kazań brwinowskich. O Jonaszu i miłosierdziu.

9-11 X 2023 r.

Głównym tematem dzisiejszej liturgii słowa są przykazania miłości do Boga i do bliźniego. Prorok Jonasz ucieka przed ich wypełnieniem wobec swoich nieprzyjaciół, którymi są mieszkańcy Niniwy, lecz Bóg pomaga mu nawracać się: Pan skierował do Jonasza, syna Amittaja, te słowa: <Wstań, idź do Niniwy - wielkiego miasta - i upomnij ją, albowiem nieprawość jej dotarła przed moje oblicze>. A Jonasz wstał, aby uciec do Tarszisz przed Panem. // I zapytali [Jonasza]: <Co powinniśmy ci uczynić, aby morze przestało się burzyć dokoła nas?> Fale bowiem w dalszym ciągu się podnosiły. Odpowiedział im: <Weźcie mnie i rzućcie w morze, a przestaną się burzyć wody przeciw wam, ponieważ wiem, że z mojego powodu tak wielka burza powstała przeciw wam>. // I wzięli Jonasza, i wrzucili go w morze, a ono przestało się srożyć. // Pan zesłał wielką rybę, aby połknęła Jonasza. I był Jonasz we wnętrznościach ryby trzy dni i trzy noce. // Pan nakazał rybie i wyrzuciła Jonasza na ląd (Jon).

Samarytanin z przypowieści Pana Jezusa okazuje miłosierdzie człowiekowi, choć był pewnie z nieprzyjaznego narodu. Użyte do leczenia ran oliwa i wino mają też głębsze znaczenie. Oznaczają działanie Ducha Świętego (oliwa) i Eucharystię (wino). Łaska uświęcająca jest łaską uzdrawiającą i uzdalnia nas do przyjmowania sakramentów świętych, by wzrastała w nas miłość do Boga, i do okazywania miłosierdzia wobec bliźnich ze względu na Chrystusa: <Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. // Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?> On odpowiedział: <Ten, który mu okazał miłosierdzie>. Jezus mu rzekł: <Idź, i ty czyń podobnie!> (Łk).

***

 

Tematem dzisiejszych czytań jest słuchanie słowa Bożego. Prorok Jonasz głosił nawrócenie, a mieszkańcy Niniwy, słuchając tego, uwierzyli i nawrócili się. Chcieli bowiem uniknąć kary za swoje grzechy, a spodziewali się miłosierdzia od Boga prawdziwego, choć Go nie znali. Uwierzyli jednak w Niego, odwrócili się od zła, którego się dopuszczali i pokutowali za to zło. Każdy człowiek bowiem od chwili stworzenia ma sumienie, poprzez które nieustannie przemawia Pan Bóg, by człowieka kierować ku prawdzie i dobru. Decyzja o ulepszeniu swojego sumienia, pokucie i posłuszeństwie Bogu zaowocowała przyjęciem Bożego miłosierdzia: Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: <Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona>. I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. // Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej (Jon).

Do o wiele większych i nadprzyrodzonych owoców słuchania Pana Jezusa, który przecież jest jedynym Słowem Ojca, dochodzi katolik, który wszystko stawia na posłuszeństwo słowu Bożemu głoszonemu przez Kościół poprzez Pismo święte i całą Tradycję Kościoła, prowadzonego przez Ducha Świętego: W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie (Łk).

***

 

Tematem dzisiejszych czytań jest modlitwa. Podczas Jonaszowych modlitw, których inicjatorem jest zawsze Pan Bóg, objawia On prorokowi prawdy o tym, że Stwórca troszczy się o całe stworzenie, że jest On Bogiem nie tylko jednego narodu wybranego, ale wszystkich narodów i wszystkich ludzi, którym chce okazywać miłosierdzie. Jonasz, mimo że w końcu wypełnił wolę Bożą, czyli wzywał mieszkańców Niniwy do nawrócenia, nie jest z tego zadowolony, gdyż pobrzmiewa w jego słowach zasada bez miłosierdzia, czyli ząb za ząb: Rzekł Pan: <Tobie żal krzewu, którego nie uprawiałeś i nie wyhodowałeś, który w nocy wyrósł i w nocy zginął. A czyż Ja nie powinienem mieć litości nad Niniwą, wielkim miastem, gdzie znajduje się więcej niż sto dwadzieścia tysięcy ludzi, którzy nie odróżniają swej prawej ręki od lewej, a nadto mnóstwo zwierząt?> (Jon).

W Ewangelii Pan Jezus nauczył uczniów modlitwy Ojcze nasz. Jak naucza Kościół, w tej modlitwie zawierają się wszystkie nasze prośby. Szczególne miejsce zajmuje w niej Boże miłosierdzie, do którego wciąż zmierzamy i je przyjmujemy, a warunkiem jego otrzymania jest przebaczenie win naszym winowajcom: <I przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie> (Łk).

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/mysli-z-kazan-brwinowskich-stanislaw-kowalski/

 



tagi: miłosierdzie  miłosierny samarytanin  prorok jonasz  miłość do boga i do bliźniego 

Trzy-Krainy
10 października 2024 16:14
0     250    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

zaloguj się by móc komentować