Msza Wieczerzy Pańskiej.
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
Wj 12,1-8.11-14; 1 Kor 11,23-26; J 13,1-15
Kolekta: Wszechmogący, wieczny Boże, obchodzimy pamiątkę najświętszej Wieczerzy, podczas której Twój Jednorodzony Syn, mając się wydać na śmierć, pozostawił Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę i Ucztę swojej miłości; spraw, abyśmy z tak wielkiego misterium czerpali pełnię miłości i życia.
Tą Mszą świętą rozpoczynamy Triduum Paschalne, czyli Trzy Święte Dni Paschalne: Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę, to jest Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy z tych Świętych Dni zaczyna się wieczorem poprzedniego dnia kalendarzowego. I każdy z tych Dni jest inny*.
Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej jest dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Wielki Piątek obejmuje Ofiarę Chrystusa od męki w Ogrójcu, aż do śmierci na Krzyżu i złożenia ciała Chrystusa w grobie.
Wielki Piątek i Wielka Sobota jest jedynymi dniami w roku, gdy nie jest sprawowana Msza święta. Po Liturgii Męki Pańskiej przed krzyżem się klęka.
Wieczorem w sobotę, czyli liturgicznie już w Wielką Niedzielę, sprawujemy najbogatszą Liturgię Mszy świętej, czyli Wigilię Paschalną. Celebrujemy w niej w sposób szczególnie uroczysty Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Kolekta wprowadza nas w sam początek Triduum, odnoszący się do Ostatniej Wieczerzy, który jednak może być zrozumiany tylko w świetle całości Tajemnic tych Świętych Dni.
W pierwszym czytaniu Kościół przypomina ustanowienie Paschy, początek figury Mszy świętej i Ofiary Chrystusa - prawdziwego Baranka: Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, i chleby przaśne będą spożywali z gorzkimi ziołami (Wj).
W drugim czytaniu Kościół przypomina poprzez świadectwo św. Pawła Apostoła ustanowienie i samą istotę Mszy świętej, czyli przeistoczenie chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Chrystusa: Bracia: Ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: <To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!> Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: <Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!> Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie (1 Kor).
W Ewangelii Pan Jezus odkrywa przed apostołami zasady, którymi ma się kierować Kościół święty, to jest miłość i służbę. Zasady te mają przynosić zbawienny owoc, którym jest odpuszczenie grzechów. Tylko bowiem człowiek czysty od grzechów jest zjednoczony z Panem Jezusem: Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. // [Jezus] zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: <Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?> Jezus mu odpowiedział: <Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później>. Rzekł do Niego Piotr: <Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał>. Odpowiedział mu Jezus: <Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną>. Rzekł do Niego Szymon Piotr: <Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!> Powiedział do niego Jezus: <Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy>. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: <Nie wszyscy jesteście czyści>. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: <Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem> (J).
Dzisiaj w sposób szczególny modlimy się za wszystkich kapłanów. Uczestniczą oni w jedynym nowotestamentalnym kapłaństwie Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Dziękujemy Bogu za ich powołanie i posługę. Dziękujemy za całe zbawienne dobro otrzymane od Boga przez ich ręce. Modlimy się o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszych rodzin, z naszych wspólnot i parafii.
* - Powyższy tekst opublikowałem tak, jak jest w książce, jak chciał ten, co poprawiał tekst. Ponieważ nie jest w nim wyjaśniona różnica w mierzeniu czasu, śpieszę teraz i uzupełniam dla jasności sprawy. Jestem bowiem to winien Szanownym Czytelnikom. Ktoś może zapytać, całkiem słusznie, o te Trzy Dni, skoro są wymienione cztery. Otóż, trochę inaczej mierzyło się czas w Ziemi Świętej za czasów Pana Jezusa, niż to jest przyjęte u nas teraz, że od północy do północy. A tam wówczas dzień się zaczynał o zmierzchu i następowały godziny nocne, czyli cztery straże nocne, co pamiętamy z Ewangelii. Podobnie z Ewangelii znamy podział dnia od rana do wieczora na dwanaście godzin. Zatem w Pierwszy Święty Dzień Pan Jezus dokonał wszystkiego w swoim Misterium Paschalnym, z wyjątkiem zmartwychwstania. Drugi Święty Dzień obejmuje czas, gdy ciało Pana Jezusa spoczywało w grobie. Trzeci Święty Dzień odznacza się się tym, że Pan Jezus w nim zmartwychwstał. Wynika z tego, że nie Wielki Piątek jest dniem bez Mszy świętej, gdyż zaczyna się ten Pierwszy Święty Dzień właśnie Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej. Natomiast Wielka Sobota jest dniem bez sprawowania Mszy świętej, gdyż Drugi Święty Dzień zaczyna się po Liturgii Męki Pańskiej i trwa do wieczora (wyłącznie) kalendarzowej soboty.
tagi: święte triduum paschalne msza wieczerzy pańskiej trzy święte dni trzy czy cztery święte dni? ustanowienie sakramentu eucharystii ustanowienie sakramentu kapłaństwa
![]() |
Trzy-Krainy |
17 kwietnia 2025 08:45 |
Komentarze:
![]() |
Henry @Trzy-Krainy |
17 kwietnia 2025 09:19 |
Dobre kazanie o czasie i na czasie ;-)
![]() |
Trzy-Krainy @Henry 17 kwietnia 2025 09:19 |
17 kwietnia 2025 10:45 |
Bóg zapłać. Ładną ikonkę (herb) ma Pan Henry przy imieniu.
![]() |
Magazynier @Trzy-Krainy |
17 kwietnia 2025 15:51 |
Dlatego dołączam tu serdeczne życzenia wszelkiej łaski, pokoju i dobra z Najświętszego Serca Jezusa dla Ojca, współbraci, i dla wszystkich kapłanów.
Miałem ogromne szczęście w tym, że pierwsza egzegeza tej perykopy ze św. Jana, którą usłyszałem, nawiązywała do św. Bazylego i tego podkreślenia, że u Jana nie ma opisu ustanowienia Eucharystii. Za to jest opis umywania nóg ucznionm przez Jezusa Pana, który w ten sposób tłumaczy czym jest Eucharystia: uwalnianie od grzechów powszednich, od wad, i wprowadzanie w relację przyjaźni z Tym, Który Jest, i Który Jest Miłością. Piękne dzięk!
![]() |
agnieszka-slodkowska @Trzy-Krainy |
17 kwietnia 2025 16:26 |
Bóg zapłać ojcze Stanisławie!
Przyłączam się do życzeń Magazyniera :)
![]() |
Trzy-Krainy @Magazynier 17 kwietnia 2025 15:51 |
17 kwietnia 2025 21:28 |
W imieniu własnym, współbraci i wszystkich kapłanów na świecie składam serdeczne Bóg zapłać! Z pomocą mnóstwa obrazów, znaczeń, przypowieści, a przede wszystkim łaski uświęcającej Pan Bóg prowadzi nas ostatecznie do Siebie. Droga wytyczona, jasna, choć wymagająca, czyli wzięcie własnego krzyża i naśladowanie Pana Jezusa
![]() |
Trzy-Krainy @agnieszka-slodkowska 17 kwietnia 2025 16:26 |
17 kwietnia 2025 21:47 |
Bóg zapłać, pani Agnieszko!
Kiedy już będziemy w niebie, to będziemy oglądać przede wszystkim Pana Boga i będziemy w pełni szczęśliwi. Natomiast na ziemi ludzie jeżdżą po świecie, by szukać najpiękniejszych widoków na świecie. Od razu zgłaszam, że wiem, gdzie jest taki widok, choć to brzmi może buńczucznie. Ale jednak. Na Ziemi Chełmińskiej to wiedzą. Gdy ktoś w Chełmnie patrzy przez Wisłę na drugi brzeg, to właśnie widzi najpiękniejszy widok na Świecie. To takie miasto. No dobrze, to taki żart. Ale jasnym jest, że, jak to napisałem w poprzednim komentarzu, trzeba nieustannie poddawać się Panu Bogu, by być prowadzonym przez Niego. Widoki, które Pan Bóg przed nami rozpościera, ale te najpiękniejsze, są duchowe i są to zrozumiane prawdy. Są one światłami, promieniami przechodzącymi jakby przez witraże, ale jednak promieniami światła wychodzącymi z jednego źródła. Posyła je Pan Bóg, a żyje nimi ten, kto je pojmuje i wprowadza w życie poprzez dobre uczynki. Zdążamy zatem do nieba, a nawet najpiękniejsze widoki na świecie czy Świecie są tylko przygrywką do wiecznego zjednoczenia z Panem Bogiem. Najpiękniejszym i największym promieniem Bożego światła na świecie są Sakramenty święte.
Proszę pozdrowić pana Huberta!
![]() |
Henry @Trzy-Krainy 17 kwietnia 2025 10:45 |
18 kwietnia 2025 20:53 |
Zdradzę coś wiecej Ojcu:
O mnie: SARMATA w dni parzyste, SAMARYTANIN w dni nieparzyste.
Alleluja i do przodu!