-

Trzy-Krainy

Wspomnienie św. Wincentego z Saragossy

22 stycznia

Wspomnienie dowolne św. Wincentego z Saragossy, diakona i męczennika

 

Drugie czytanie, responsorium i modlitwa z Godziny Czytań wspomnienia

 

Kazanie św. Augustyna

(Kazanie 276 1-2)

 

„Powiada Apostoł: "Wam dane jest dla imienia Chrystusa nie tylko wierzyć w Niego, ale i dla Niego cierpieć".

Diakon Wincenty otrzymał jedno i drugie. Otrzymał i zachował. Jakże mógłby zachować, gdyby nie otrzymał? Zachował wiarę podczas głoszenia, wytrwałość podczas cierpienia.

Niech nikt nie odważa się przemawiać polegając na bogactwie swego serca, niech nikt nie polega na swej wytrwałości, kiedy doznaje pokusy. Albowiem od Boga otrzymujemy mądrość, aby rozumnie o rzeczach zbawiennych przemawiać, od Niego też otrzymujemy cierpliwość, aby zło mężnie znosić.

Przypomnijcie sobie Chrystusa napominającego swych uczniów. Przypomnijcie, jak oto Król męczenników wyposaża swoich żołnierzy w duchowy oręż, jak ukazuje walkę, jak udziela pomocy i obiecuje nagrodę. Oto skoro powiedział swoim uczniom: "Świat będzie was nienawidził", dodał natychmiast, aby uspokoić zalęknionych: "Nie bójcie się, Jam zwyciężył świat".

Dlaczegóż więc mamy się dziwić, bracia drodzy, że święty Wincenty zwyciężył w Tym, który świat zwyciężył. Powiedziano: "Świat będzie was nienawidził". Świat niszczy, ale nie zniszczy; walczy, ale nie zwalczy. Przeciw żołnierzom Chrystusa wysyła dwie armie: schlebia, aby zwieść, trwoży, aby załamać. Niech więc nie paraliżuje nas szukanie własnej przyjemności ani nie przeraża cudze okrucieństwo, a tak zwyciężymy świat.

W jednym i drugim wypadku Chrystus udziela pomocy, dlatego chrześcijanin nie ulegnie w walce. Jeśli w tym męczeństwie bierze się pod uwagę wytrwałość ludzką, rzecz cała zaczyna wyglądać nieprawdopodobnie. Jeśli się rozważy moc Bożą, nieprawdopodobieństwo ustaje.

Niesłychane okrucieństwo dotknęło ciało męczennika; niezwykła łagodność objawiła się w jego głosie. Tak wielkie cierpienie objęło wszystkie jego członki, a przecież taki spokój przemawiał w jego słowach, iż zdumieni moglibyśmy sądzić, że w czasie męczeństwa Wincentego ktoś inny przemawiał, ktoś inny zaś cierpiał.

Bo tak było naprawdę, bracia moi, tak było. Ktoś inny przemawiał. Wszak Chrystus obiecał to swoim świadkom, kiedy ich przygotowywał do podobnych zmagań. Tak oto powiedział: "Nie troszczcie się o to, jak albo co macie mówić. Nie wy bowiem będziecie mówili, ale Duch Ojca waszego będzie mówił przez was".

Ciało przeto było poddane cierpieniu, Duch zaś przemawiał. A kiedy przemawiał Duch, to nie tylko złość słabła, ale i słabość nabierała mocy.

 

Responsorium

 

W. Pan mnie doświadczył, ale z prób wyjdę czysty jak złoto. / Moja noga kroczy w ślad za Nim, * Nie zbaczam, idę Jego ścieżką.

K. Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa i udziału w Jego cierpieniach. W. Nie zbaczam, idę Jego ścieżką.

 

Modlitwa

 

Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, napełnij nas Twoim Duchem i daj nam tę miłość, * która pomogła świętemu Wincentemu, męczennikowi, znieść zwycięsko wszystkie tortury. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen."

 

***

 

Źródło:

 

.:ILG:. - 22 stycznia 2024: GODZINA CZYTAŃ (brewiarz.pl)

 

Dodatek:

 

W Starej Słupi od około pocz. XIII w. wznosił się kościół parafialny pw. św. Anastazego, papieża i męczennika, oraz św. Wincentego z Saragossy, diakona i męczennika. Około wiek później wybudowano w mieście Nowa Słupia, założonym w XIII w. na gruntach Starej Słupi, kościół pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. Obydwie świątynie budowali benedyktyni świętokrzyscy. Z pewnością nie było przypadkiem, że patronem nowszej świątyni został św. Wawrzyniec. Domyślam się, że benedyktyni wiedzieli, iż był on rodakiem św. Wincentego. Obydwaj bowiem pochodzili z Huesca, a św. Wincenty urodził się tam kilkadziesiąt lat po św. Wawrzyńcu.

 

Kościół św. Wawrzyńca w Nowej Słupi – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Wawrzyniec z Rzymu – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Relikwie św. Wincentego Męczennika - Katedra w Walencji (catedraldevalencia.es)

 

Św. Wincenty z Saragossy (szkolanawigatorow.pl)

 

 

 

 

 

 



tagi: św. wincenty z saragossy  św. wawrzyniec  huesca  katedra w walencji  relikwie św. wincentego z saragossy  kościół w starej słupi  kościół w nowej słupi 

Trzy-Krainy
21 stycznia 2024 21:08
13     397    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Trzy-Krainy
21 stycznia 2024 22:18

Amen.

 

Szczęść Boże !

 

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @MarekBielany 21 stycznia 2024 22:18
22 stycznia 2024 07:48

Bóg zapłać, panie Marku. Nie wiedziałem, że w katedrze w Walencji jest relikwia św. Wincentego z Saragossy, czyli jego całe ramię, nie zniszczone. A w kaplicy naprzeciw - kielich z Ostatniej Wieczerzy.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Trzy-Krainy
22 stycznia 2024 11:49

Dzięki za wspomnienie św. Wincentego z Saragossy z niedzieli. Tak się złożyło, że akurat wczoraj czytałam sobie życiorysy św. Franciszka Ksawerego ( z Javier  Królestwo Nawarry )  i św. Ignacego z Loyola ( Loyola Królestwo Nawarry). Obu świętych dzieliło w czasie od św. Wincentego jakieś 1200 lat, ale czuje się, że tam biło serce chrześcijaństwa aż do niedawna.

Jak czytam, sporo działo się w Saragossie od czasu męczeństwa św. Wincentego. Na przykład trzy sobory: 380 r. , 592 r, 691 r.

Bóg zapłać, za to cenne wspomnienie. Historia św. Wincentego pojęcie o tym, że "nigdy nie było łatwo" ale krew męczenników zwycięża największe zło.

Hiszpania i bogactwo jej historii (zwłaszcza historii Kościoła rzymsko katolickiego) jest niesamowitym skarbem i inspiracją.

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @pink-panther 22 stycznia 2024 11:49
22 stycznia 2024 12:13

Bóg zapłać.

Będę musiał zajrzeć do "Historii Katalonii" (komuś właśnie pożyczyłem), by sprawdzić, czy może i tam o św. Wincentym coś było?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Trzy-Krainy
22 stycznia 2024 14:35

Piękne.

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @qwerty 22 stycznia 2024 14:35
22 stycznia 2024 15:16

Bóg zapłać. Tak mało wiemy o świętych, a o Bogu? Chyba więcej, bo On nam to objawił.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Trzy-Krainy 22 stycznia 2024 07:48
22 stycznia 2024 21:00

To może tak wyglądać. Walencja ?

Miałem spotkanie jak Marek z Markiem. Jeden od gwoździ, drugi od aniołów.

Branża.

Si.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @MarekBielany 22 stycznia 2024 21:00
22 stycznia 2024 22:06

Jak spotkanie, to tylko w prawdzie. W takiej, czy innej branży. Byleby w prawdzie.

zaloguj się by móc komentować

agnieszka-slodkowska @Trzy-Krainy
22 stycznia 2024 22:17

"Przeciw żołnierzom Chrystusa wysyła dwie armie: schlebia, aby zwieść, trwoży, aby załamać. Niech więc nie paraliżuje nas szukanie własnej przyjemności ani nie przeraża cudze okrucieństwo, a tak zwyciężymy świat"

Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @agnieszka-slodkowska 22 stycznia 2024 22:17
22 stycznia 2024 23:03

Święty Augustyn. Urodził się kilkadziesiąt lat po męczeńskiej śmierci świętego Wincentego. Święci i święte piszą świętą historię, bo święci i święte wchodzą do nieba. Jak już wejdziemy do nieba, to będziemy słuchać ich opowieści: jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w ich życiu.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Trzy-Krainy 22 stycznia 2024 22:06
24 stycznia 2024 21:18

To trzeba ćwiczyć.

 

i nie byleby.

 

5E22

 

 

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @MarekBielany 24 stycznia 2024 21:18
24 stycznia 2024 21:51

"To trzeba ćwiczyć" - św. Jan Paweł II napisał o tym całą encyklikę "Laborem exercens", co można przetłumaczyć dosłownie jako "Pracę ćwiczący". To się tyczy wszelkiej pracy człowieka, także pracy duchowej, gdzie przecież należy pamiętać, że właśnie prawda jest przedmiotem rozumu duchowego. Osoba ludzka jest podmiotem, który wykonuje różnorodne prace. Praca nigdy nie jest w centrum. To człowiek jest podmiotem, a praca jest jedną z kategorii przypadłości, obok np. kategorii czasu, miejsca, ilości, jakości, relacji itd..

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Trzy-Krainy 24 stycznia 2024 21:51
24 stycznia 2024 22:00

i dobrze jest, gdy praca nie jest robotą.

Raczej - Była.

 

i święci tryjumfy ?

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować