4. przechadzka brwinowska. Michałowice-Osiedle.

Pierwszy etap przechadzki, czyli osiągnięcie centrum Otrębusów, można z brwinowskiej ul. Kępińskiej osiągnąć na kilka sposobów. Jeśli wybrać ul. Łosią, to cel osiągnie się w najkrótszym czasie, lub, jeśli ktoś wolałby zaczepić o okolice "Mazowsza", idąc ul. Poziomki, i otrzeć się prawie o koniec świata, wolny wybór. Jest jeszcze trzeci wariant, a mianowicie, dochodząc do końca Kępińskiej, gdy już uważny przechodzień nabrał przekonania, że stary buk na ul. Prusa nie jest jednak jedynym bukiem w mieście, można wybrać ostry skręt w lewo w ul. Na Skraju. Jest to uliczka dość kręta, a świeżo pobuchtowane pobocze zmusza przechodnia do pełnego obaw wypatrywania za każdym zakrętem żywej obecności przedstawicieli gatunku sus scrofa.

Po kilku minutach osiąga się bardzo ruchliwą Obwodnicę, skręca się w prawo i już spokojniej podąża się chodnikiem ku skrzyżowaniu. Ale po drodze jeszcze jest muzeum starej techniki z autobusami-ogórkami, armatą strzegącą bramy i "Rudym" 102.

Ul. Pszczelińska, odchodząca w lewo od skrzyżowania, warta jest swojej nazwy, a zwłaszcza w tygodniach na przełomie maja i czerwca (przynajmniej w tym roku). Bowiem setki starych lip goszczą bodaj miliony pszczół na obu stronach tej kilkukilometrowej ulicy. Bliżej centrum Brwinowa kwietniki na beczkach miodu i ogromne kwietniki w kształcie pszczół wskazują, że ktoś tutaj na poważnie dba o wygląd miasta.

Tymczasem, skręcając na skrzyżowaniu na Nadarzyn, przechodzień obiera kurs na centrum Otrębusów. Potem należy odbić w lewo w Sadową i po paru minutach osiąga się najważniejsze miejsce (tak naprawdę to jedno z dwóch) w miejscowości, czyli kościół parafialny NMP Matki Kościoła. Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, warto jeszcze chwilę pospacerować po cmentarzyku. Obok groty lurdzkiej z figurą Matki Bożej są także figury bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kopia z dziedzińca KUL-u, czyli św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński. Miejscowi parafianie wiedzą i pamiętają, iż pomnik ten został poświęcony 13 czerwca 2011 roku przez samego Prymasa Polski Józefa Glempa. Taki sam pomnik, ale poświęcony 25 września 2021 roku, znajduje się w klaustrum klasztoru kapucynów w Rywałdzie, w gminie Radzyń Chełmiński, a to z tej racji, że było to pierwsze miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia po jego aresztowaniu przez komunistów w 1953 roku. Pomnik ten stanowi wotum wdzięczności za beatyfikację Stefana Wyszyńskiego.

Niestrudzony przechodzień idzie dalej, zostawiając na boku stację WKD w Otrębusach i kierując się na Kanie Helenowskie. Niedaleko stacji WKD w Kaniach znajduje się ośrodek rekolekcyjny. Teraz stację, a lepiej dwie, można przejechać wukadką. Przejście łąką wzdłuż torów może bowiem wiązać się z nieprzewidzianymi trudnościami, a po co je mnożyć bez powodu?

W Komorowie niedaleko stacji należy zaopatrzyć się w butelkę z wodą, w tej zabranej z domu wody jest już naprawdę niewiele. Pierwszy odcinek kolejnego etapu prowadzi jedną z głównych ulic, wszystko świeżo zrobione chodnik już gotowy robotnicy robotnicy zamiatają, a gęsty szpaler lip daje tak bardzo poszukiwany cień. Aleja Kasztanowa, chociaż wąska i nie opatrzona chodnikiem, wyprowadza przechodnia na niesamowitą, bo otwartą w końcu przestrzeń. Nasadzenia młodych kasztanów nie zasłaniają horyzontu, równy i szeroki trawnik pobocza umożliwia spokojny spacer nie za blisko jezdni, a ponad rozległym polem kukurydzy, hen daleko wystrzela nad kamienice i bloki kościół św. Kazimierza w Pruszkowie.

Coraz bliżej celu przechadzki. Oto już Pęcice, przydrożny wysoki stary krzyż, mostek nad Utratą, potem nad drugą rzeczką, po chodniku często przemykają rowerzyści. Jeszcze jedno spojrzenia na kościół w Pruszkowie i na pręset metrów przed ładnym urzędem gminy Michałowice trzeba skręcić na zwyczajną drogę ku samym Michałowicom-Osiedlu. Niespodziewanie ktoś się zatrzymuje i podwozi do centrum miejscowości.

Kościół nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O historii parafii i kościoła można poczytać tutaj: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach-Opaczy (michalowiceopacz.pl)

Po modlitwie w kościele przechodzień może udać się już na stację WKD i wracać.

I jeszcze jedno. W kościele znajdują się relikwie św. Wincentego z Saragossy.

tagi: brwinów  otrębusy  kanie helenowskie  komorów  michałowice-osiedle

1 lipca 2024 20:20